Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu
Hygge, czyli o stylu duńskim w mieszkaniu

Hygge, czyli o stylu duńskim w mieszkaniu

„Dlaczego Duńczycy uważani są za jednych z najszczęśliwszych narodów na świecie? Może dlatego, że ponad wszystko przywiązują wagę do tego, by jak najlepiej czuć się w otoczeniu, w którym przebywają.

W dzisiejszym artykule przedstawimy wywodzący się rodem z Danii hygge design. Właściwie mianem hygge można by określić cały styl życia Duńczyków: ciepło ogniska domowego, swobodę i komfort. Inspiracje i aranżacje stylu hygge nawiązują jak najbardziej do natury. Duńczycy uwielbiają komfortowe wnętrza i ładne rzeczy, ponieważ ich życie po pracy skupia się głównie wokół domu.
Hygge w mieszkaniu to przede wszystkim stworzenie wnętrza estetycznego i przytulnego, w którym można się zrelaksować. Dominują jasne barwy – beże, biele i szarości przełamane mocniejszym akcentem. Kluczowym elementem jest wygodna sofa lub fotel, na którym można usiąść z kawą i dobrą książką i owinąć się ciepłym kocem, najlepiej przy blasku kominka. Meble w stylu hygge to połączenie minimalizmu z naturą. Sofy czy fotele powinny być o prostych kształtach, obite miękkim materiałem na drewnianych nóżkach. Dodatkowo, pomyślmy nad dużą, stojącą lampą obok naszego miejsca do wypoczynku – w końcu miło jest się rozluźnić po ciężkim dniu czytając ulubioną książkę. W salonie doskonale sprawdzą się także fotele wiszące. Są ciekawym rozwiązaniem nie tylko pod kątem wypoczynku zgodnego z hygge, ale również dają oryginalny efekt wizualny. Ogrom mebli i inspiracji, które wpasują się w ten styl znajdziesz na stronie meblezagrosze.pl.

Hygge w mieszkaniu – inspiracje i aranżacje
Stoły i krzesła zdecydowanie muszą być z drewna, najlepiej oddającego naturalną strukturę – z widocznymi słojami, nieregularną fakturą. Dobrym pomysłem będzie także pomalowanie drewnianych mebli np. na biało, tak aby zachować naturalny wygląd. Meble hygge powinny mieć klasyczny design. Uroku z pewnością doda duża, odrestaurowana komoda na książki w stylu vintage. Styl duński w mieszkaniu, poza wspomnianymi drewnianymi meblami to także klimatyczne oświetlenie miękkim światłem o ciepłej barwie, miłe w dotyku poduszki i dziergane na drutach, wełniane koce (lub zamiast koca – futra), ozdobna ceramika i regały. Podłoga, podobnie jak i meble również musi być koniecznie drewniana.

Skandynawowie duży nacisk kładą na wspomniane wcześniej oświetlenie – w mieszkaniu oprócz świec, sprawdzą się także latarenki, lampiony czy ozdobne girlandy cotton light balls. W mieszkaniu nie powinno także zabraknąć dodających przytulności zasłon czy obrazów. Dużą rolę odgrywa tu także flora – wnętrze idealnie dopełnią żywe rośliny w doniczkach czy cięte kwiaty, a także dekoracje z tym motywem. Na pewno każdy odnajdzie się we wnętrzu szytym na jego miarę.